• Ofis
  • İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark İzmir, İYTE Kampüsü No: 9, 35430 Urla İzmir / TÜRKİYE

Şeffaf Alüminyum

Transparent Aluminium

Şeffaf alüminyum yeni nesil malzeme boyutunda alüminyumun en üst kullanım seviyesinde olan malzemelerden bir tanesidir. Alüminyum oksinitrür olarak sentezlenen bu malzeme ile kırılmaz camlar, cep telefonu ekranları, bilgisayar monitörleri başta olmak üzere savunma sanayide kullanılan zırhlar, kurşun geçirmez camlar daha ileri bir boyuta taşınacaktır.

Alüminyum Oksinitrid, mevcut orta yoğunluklu seramikler arasında bulunan Itriyum Alüminyum Granat (YAG) ve kübik zirkonya ile karşılaştırıldığında önemli oranda yüksek darbe mukavemetine sahiptir. Ayrıca tokluk oranı; kuvars camı, kaynaştırılmış kuvars, spinel ve renksiz safir içeren şeffaf malzemelerin hepsinden çok daha üstün olduğundan zırh koruması için kullanılabilmektedir.

Günümüzde kullanılan küçük silahların ve düşük kalibreli topçu silahlarının nüfuz gücü sürekli artmaktadır. Bu, zırh malzemelerinin ve koruyucu yapıların performansını artırmak için mühimmat geliştiricilerini yeni fırsatlar aramaya zorluyor. Özellikle şeffaf zırh malzemeleri bu nedenle önem kazanmaya başlamıştır.

Şeffaf polikristalin seramiklerden olan alüminyum oksinitrid (AlON) esaslı seramikler bu açıdan en umut verici olanlarıdır. Bu malzeme, zırhlı koruma araçlarında kullanılmak için gerekli olan eşsiz özellik kombinasyonuna sahiptir ve üretim için aşırı pahalı teknolojilerin kullanılmasını gerektirmez.

Alüminyum oksinitrid’ten yapılmış zırhlı korumanın geliştirilmesi, özellikle savunma sanayinde çalışan firmalardan, uluslararası alanda ilgi görmektedir. Şeffaf alüminyum, (Alüminyum Oksinitrid) savunma sanayinde ve uzay çalışmalarında oldukça fazla kullanılabilecek potansiyelde bir malzemedir. Özellikle zırhlı askeri araçların ve uzay araçlarının cam ve kubbe yapılarında kullanımının kritik rol oynayacaktır.

Alüminyum Oksinitrid, Al23O27N5 formülü ile tanımlanan alüminyum, oksijen ve azottan oluşan bir bileşiktir. Genellikle alüminyum oksit ve alüminyum nitridin toz bileşiklerinden yapılır. Bu bileşik 50’li yıllarda bir toz olarak sentezlendi. 80’li yılların sonlarında ve 90’lı yılların başında karmaşık şekilli şeffaf ürünler üretmek için bir teknoloji geliştirildi. Bu teknolojinin geliştirilmesi ile günümüzde alüminyum oksinitrite olan ilgi daha da artmıştır.

Düşük kristal simetrisi ve kübik kristal sistemi sayesinde geleneksel seramik teknolojisi dahi kullanarak şeffaf seramikler üretmeyi mümkün kılmaktadır. Şeffaf Alüminyum, Alüminosilikat camdan dört kat daha güçlü ve çizilmeye karşı da daha dayanıklıdır. Ayrıca bu malzeme 2100°C sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir.

Şeffaf Alüminyum Özellikleri

Şeffaf High optical transmission (>85%) near-UV to mid-IR wavelengths (0.25 to 4.0 μm)
Kristal Netlik Mükemmel netlik ve doğasında çift kırılma yok.
Dayanıklı Olağanüstü sertlik, çizilme direnci ve yüksek mukavemet.
Yüksek Kalite Excellent refractive index homogeneity over large areas.
Ticari Bulunabilirlik 18x35 inç pencerelere kadar büyük boyutlarda ve ayrıca büyük miktarlarda hiperhemisferik ve yarım küre kubbeler dahil olmak üzere çeşitli şekillerde mevcuttur.
Sağlam Süreç Sürekli yüksek kalite ve verimle çok sağlam bir süreç kullanılarak üretilmiştir.
Çok Geniş Uygulama Potansiyeli: Yüksek şeffaflık ve dayanıklılık kombinasyonunun gerekli olduğu çok çeşitli endüstriler için geçerlidir. Örnekler arasında havacılık, güvenlik, savunma ve yarı iletken, Enerji, madencilik ve tüketici ürünleri bulunur.