• Ofis
 • İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark İzmir, İYTE Kampüsü No: 9, 35430 Urla İzmir / TÜRKİYE

Haberler

Gümüş Nano Tellerde En Güncel Gelişmeler

silver nano wire technology
 • Mart 8, 2021

 • Gümüş Nano Tel Giysiler: En son inovasyona göre, gümüş nanoteller soğuğa karşı koruma sağlar. Bu yeni buluş, “kişisel termal yönetim” olarak adlandırılan yeni bir konseptin parçasıdır. Giysinin gümüş nanotellerle (bir metrenin milyarda biri olan bir nanometre çapındaki teller) kaplanmasıyla üretilir. Bu metalik nanotel teller iletken olduklarından giysi enerjiyi iletir ve portatif bir "ısıtıcı" görevi görür. Başka bir deyişle, küçük bir batarya gibi bir elektrik kaynağı ile aktif olarak ısıtılabilir.

  Bu özellikle birlikte, gümüş nanotelleri, giysinin vücut ısısının %90'ından fazlasını yansıtabilen iyi bir yalıtkan haline gelmesini sağlar. Bu yansıma, vücut ısısının en fazla%20'sini yansıtan en sıcak yün kazaktan çok daha büyüktür. Böylece gümüş nanotellerle kaplanmış olan giysiler aktif ısıtma ve pasif yalıtım olarak işlev görür. Öte yandan, bu giysiler nanotellerin gözenekli yapısı nedeniyle nefes alabilir ve pratik olarak normal kıyafetler gibi aynı hissi verebilir.

   

Grafenin Yeni Becerileri: Ayarlanabilir Kafes Titreşimleri

metalic micro lattice
 • Mart 1, 2021

 • Kaynak:Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie

  Özet: Geçtiğimiz yüzyılda teknolojik yenilik esas olarak elektronların veya fotonların kontrolüne dayanıyordu. Şimdilerde isefononiklerin ortaya çıkan araştırma alanında, kristal kafesin fononları veya titreşimleri dikkat çekmektedir. Bir ekip, rezonans frekansı geniş bir aralıkta ayarlanabilen ve böyle bir kristal üretmek için bir helyum-iyon mikroskobu kullanan grafen bazlı bir fononik kristal gösterdi. Bu fononik alanında gerçek bir atılımdır.

  Linkten güncel haberlere ulaşabilirsiniz: Science Daily